ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Sheherzadja e “dridh” Ballkanin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArDi
Problem Per Forum..
Problem Per Forum..
ArDi

Posts : 129
Join date : 06/09/2009

Sheherzadja e “dridh” Ballkanin Empty
MesazhTitulli: Sheherzadja e “dridh” Ballkanin   Sheherzadja e “dridh” Ballkanin Icon_minitimeSun Jan 09, 2011 11:46 pm

Sheherzadja e “dridh” Ballkanin 09-Sheherzadja4
Vjenė, 9 janar - Seritė televizive turke kanė pushtuar Maqedoninė dhe nė pėrgjithėsi Ballkanin, duke ndryshuar imazhin negativ turk nė mesin e kombeve ballkanike nga koha e periudhės osmane, shkruan e pėrditshmja austriake “Der Standard”.
Industria turke e filmit ėshtė duke i mbushur xhepat me para nga shfaqja se serive si nė Greqi, apo Bullgari, ku Turqisė i vyen pėrmirėsim tė imazhit. Gazeta vjeneze thekson nė artikullin “Televizioni osman po punon si sahat” se edhe diplomacia turke po ia sheh hairin emetimit tė serive, transmeton INA.
“Prej Durankulakut nė Detin e Zi tė Bullgarisė deri nė Patras tė Greqisė dhe Prishtinė tė Kosovės”, shtėpiaket po i bėjnė sytė katėr para televizionit kur fillon “Sheherzadja”.

Psikologėt grekė kanė thėnė se seritė turke janė duke u bazuar mbi ngjarjet e pėrditshme, si aferat e dashurisė ndėrmjet tė rinjve, lidhjet e fshehta me shefin ose ēėshtjet familjare.

Seritė janė tė ngjashme me politikėn e re turke tė “zero problemeve me fqinjėt, qė po mėshon fort ministri i Jashtėm i Turqisė, Ahmet Davutoglu. Kjo politikė prej shumė analistėve po vlerėsohet si njė “neo-osmanizėm”.
Madje edhe bullgarėt e maqedonasit tė joshur nga seritė po vizitojnė Turqinė.
“Feja, belatė e moēme ndėrmjet jetės myslimane dhe krishtere janė jo relevante. Na ka rėnė nė sy se kultura e tyre nuk dallon shumė e jona. Kjo mund tė shpjegojė suksesin”, ka shkruar nė artikullin e saj Maia, studente bullgare qė studion gjuhėn turke. Ajo ka thėnė se seriali jep mesazhin se vlerat familjare duhet tė ruhen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sheherzadja e “dridh” Ballkanin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: