ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

  Aurela Gaēe, Emocionohem kur kėndoj para publikut ne Kosove

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArDi
Problem Per Forum..
Problem Per Forum..
ArDi

Posts : 129
Join date : 06/09/2009

MesazhTitulli: Aurela Gaēe, Emocionohem kur kėndoj para publikut ne Kosove   Sun Aug 15, 2010 9:25 pm

Kėnga “Origjinale” e kėnduar nga Aurela Gaēe, Dr. Flori ft Marsel pa dyshim se ka qenė kėnga mė e dėgjuar nė tregun e muzikės shqiptare pėr kėtė vit.Kėngėtarja e mirėnjohur shqiptare, Aurela Gaēe suksesin e kėsaj kėngė e sheh nė bashkėpunimin e pėrbashkėt tė tre kėngėtarėve. “Kur mendon tė bėsh njė kėngė ndryshe, nė radhė tė parė duhet ta pėlqesh vet. Nė qoftė se ty nuk tė rri mirė nė lėkurė atė qė kė bėrė, do tė dalėsh fals. Ndėrsa, kur unė e pėlqej atė gjė, do tė ia shes edhe publikut bukur, sepse e besoj vet atė qė e kėndoj. Suksesi nė radhė tė parė ėshtė kombinimi i tre zėrave dhe karaktereve tė ndryshme si dhe thjeshtėsia nė muzikė e nė tekste. Fjalėt janė shumė tė thjeshta dhe shumė kuptimplote”, thotė kėngėtarja e mirėnjohur shqiptare e cila shprehet se ideja pėr bashkėpunim ėshtė ardhur krejtėsisht spontanisht.

“Unė jam duke punuar albumin te Flori Mumajesi. Kur kam shkuar nė studio tė Flori, i kam thėnė se dua kėngė tė thjeshta, qė kur shkon nė njė klub tė kėrcej. Unė vet kur shkoj nė njė klub nuk dua tė mendoj, por tė kėrcej. Rastėsisht e kam dėgjuar Marselin nė njė incizim qė i kishte bėrė Flori dhe u interesova ta pyes se kush ėshtė ky? Flori mė tha se “jam duke ia pėrgatitur disa kėngė”, dhe unė menjėherė i thash se kėtė djalė e dua nė kėngė. Ndėrkohė, “Dr Flori” ėshtė duke punuar disa tekste pėr albumin tim, ashtu siē e ka shkruar edhe tekstin e kėsaj kėngė. Hyrja e “Dr. Florit” nė kėtė kėngė ka qenė si njė impuls i momentit. Kemi qenė duke bėrė prova nė studio dhe gjatė tėrė kohės i vinte impulsi tė bėnte rep nė moment, dhe vendosėm tė hynė edhe ai nė kėngė, sepse i shkonte bukur”, shprehet Gaēe.

Aurela pranon se teksti i kėngės “Origjinale” u kushtohet disa kolegėve tė saj tė cilėt mundohen ta kopjojnė atė, por
pa dhėnė ndonjė emėr konkret se pėr kė saktėsisht e ka fjalėn.

“Unė nuk jam ajo qė vrapoj pas videoklipeve pėr ēdo muaj, por jam ajo qe e hedh nė treg dhe tė tjerėt vijnė pas meje. Nė Kosovė nuk e kam parė dikė qė mė ka kopjuar, por nė Shqipėri po. Kam parė qė gjėrat qė i kam bėrė shumė vite mė pėrpara, mė kanė kopjuar nė pėrpikėri. Nė fillim mė ėshtė duke e lezetshme, por dikur nuk tė vjen mirė, sepse secili duhet ta gjej fytyrėn e vet. Nė njė mėnyrė kjo mė ka penguar dhe kam dashur qė tė flas”, bėn me dije fituesja e tri herė e ēmimeve tė para nė festivalet shqiptare.

Publiku kosovar ėshtė i mrekullueshėm

Kėngėtarja Gaēe e cila qė mbi tetė vite jeton nė Kosovė, thotė se nė Kosovė ka kėnduar qė nga viti 1996. Ajo ditė mė parė ishte sėrish nė Prishtinė ku entuziazmoj publikun kosovar duke kėnduar kėngė tė zhanre tė ndryshme dhe tė gjitha “live”.

“Kam kaluar shumė bukur. Publiku kosovar ėshtė i mrekullueshėm. Sa herė qė kėndoj, marr shumė dashuri dhe mė mbushin me energji pozitive. Gjithmonė kėndoj “live”.

Nuk mund ta imagjinoj veten tė shkoj nė ndonjė koncert dhe ta marr CD me vete. Bashkė me publikun, dua tė kėnaqem edhe unė, nė qoftė se kėndoj me CD, atėherė unė nuk e ndiej, nuk e shijoj atė mbrėmje”, thekson 36 vjeēarja Gaēe e cila vazhdon tė jetė beqare.

Kėngėtarja Gaēe thotė se ėshtė nė pėrgatitje tė albumit tė ri nė tė cilin do tė bėj pjesė edhe kėnga “Origjinale”, mirėpo ajo nuk e jep njė kohė tė caktuar se kur do tė jetė nė duart e publikut.

“Nė krijimtari nuk ka ndonjė limit. Ka ndodh qė unė e kam bėrė kėngėn, dhe e kam kthyer, se nuk mė ka pėlqyer. Kam kėrkuar kėngė tjetėr. Apo, para dy muajve kam marr njė tekst, por sot nuk mė duket qė i pėrshtatet kohės sė tashme dhe duhet njė tekst tjetėr”, pėrfundon bisedėn tonė, njė nga kėngėtarėt mė tė njohura nė tregun shqiptarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rrezarta
Antar 50%
Antar 50%
rrezarta

Posts : 116
Join date : 07/04/2010

MesazhTitulli: Re: Aurela Gaēe, Emocionohem kur kėndoj para publikut ne Kosove   Mon Aug 16, 2010 2:45 pm

aaaaaaaaaaa fort
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Aurela Gaēe, Emocionohem kur kėndoj para publikut ne Kosove
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Char's Stuff

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: