ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mungesa e ēokollatės rrezikon trurin e femrave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Gentt
BigBoss
BigBoss
Gentt

Posts : 1829
Join date : 05/09/2008
Age : 28
Location : N'o'N ... o1o

MesazhTitulli: Mungesa e ēokollatės rrezikon trurin e femrave   Wed Aug 11, 2010 12:20 am

Mungesa e ēokollatės rrezikon trurin e femraveMungesa e ēokollatės rrezikon trurin e femrave, duke ulur aftėsitė vizuale-hapėsinore. Ky ėshtė rezultati i njė kėrkimi nė “Flinders University” (Adelaide, Australi) drejtuar nga profesoresha Marika Tiggemann.
Ekipi ka pėrzgjedhur 96 studente tė Universitetit Finders, ndarė pastaj nė 2 grupe. Grupi i parė nuk ka marrė ēokollatė pėr 24 orė, i dyti (grupi i kontrollit) nuk kishte kufizim tė tillė, transmeton NOA.
Tė dy grupet u testuan mė pas lidhur me aftėsitė vizuale-hapėsinore: aftėsitė e prezantimit, kujtesės vizuale, rinjohjes sė formave gjeometrike, sintezės verbale, koordinimeve psikomotorike, pėrshtatshmėrisė dhe orientimit nė hapėsirė etj.
Rezultatet e testeve treguan se aftėsitė vizuale-hapėsinore tė grupit tė parė (ku ishte shmangur ēokollata) ishin ulur ndjeshėm nga ato tė grupit tė dytė.
Sipas shkencėtarėve, kjo vjen ngaqė dėshira e fortė pėr ēokollatė (dhe oreksi i fortė nė pėrgjithėsi) konkurrojnė me aftėsitė vizuale-hapėsinore, duke larguar burimet e tyre dhe energjinė mendore. Me fjalė tė tjera, thotė Profesor Tiggemann, kujtesa e trurit vuan tė njėjtin fat si RAM-i i njė kompjuteri me shumė softuer aktivė njėherazi.

_____________________________________________
                                                                                        
                                                                                        
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Eagle-Forum.Tk
 
Mungesa e ēokollatės rrezikon trurin e femrave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: