ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Yahoo! "tradhėton" Microsoft-in

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ArDi
Problem Per Forum..
Problem Per Forum..
ArDi

Posts : 129
Join date : 06/09/2009

MesazhTitulli: Yahoo! "tradhėton" Microsoft-in   Sun Aug 08, 2010 4:19 pm

Yahoo! Japan, dega e Yahoo-sė nė Japoni, ka nėnshkruar njė partneritet me Google nė Japoni, pavarėsisht marrėveshjes 10 vjeēare kėrkuese.qė ka me Bing tė Microsoft, dhe qė ėshtė nė funksion anembanė botės.

Lėvizja, qė ėshtė bėrė e ditur pėrmes njė deklarate sė bashku me paraqitjen e tė hyrave tė ēerekut tė parė fitimprurės tė Yahoo! Japan, ka befasuar shumė nė botėn teknologjike, pasi qė Yahoo! ka pasur veēse tė gatshme njė marrėveshje partneriteti kėrkues tė miratuar nga autoritetet Amerikane dhe Evropiane.

Megjithatė Yahoo! Japan nuk ėshtė nėn kontrollėn e Yahoo! Inc, pasi qė kjo e fundi ka vetėm 35 pėr qind tė aksioneve nė tė. Ofruesi Japonez i celularėve dhe shėrbimeve tė internetit Softbank Corp ėshtė nė pronėsi tė shumicės sė aksioneve nė kompani, me rreth 40 pėr qind tė tyre.

Yahoo! Japan ėshtė shėrbimi kėrkues mė i popullarizuar nė Kinė dhe ka mbi 50 pėr qind tė tė gjithė aktivitetit kėrkues. Google renditet nė vendin e dytė me vetėm 40 pėr qind dhe Bing i Microsoft renditet nė vendin e tretė me tre pėr qind tė tregut. (sipas rezultateve tė Nielsen Online NetView nga tetori i vitit 2008).

Marrėveshja kėrkuese e Yahoo dhe Microsoft, vendos Bing si fuqi kėrkuese prapa motorit kėrkues tė Yahoo-sė, dhe nė kthim Yahoo! do tė jetė pėrgjegjėse pėr shitjen e reklamave pėreth tentimeve tė pėrbashkėta kėrkuese. Pėr sa i pėrket pėrdoruesit ai nuk do tė vėrej ndonjė dallim pasi qė tė dy kompanitė do tė vazhdojnė me prezencėn e tyre nė internet.

Marrėveshja kėrkuese-reklamuese ishte bėrė e ditur pėr herė tė parė nė korrik tė vitit 2009, me ē’rast tė dy kompanitė ėshtė dashur tė presin dritėn e gjelbėr nga tė dy rregullatorėt pėr tė bėrė lėvzijet e mėtutjeshme pėr implementim.

Komisioni Evropian tha se pėr shkak se Microsoft dhe Yaoo momentalisht kanė mė pak se 10 pėr qind tė tregut nė Evropė, kurse Google ka 90 pėr qind tė tregut, atėherė marrėveshja do tė pritet qė tė rris konkurrencėn nė kėrkim dhe reklama kėrkuese duke ndėrtuar njė fuqi mė tė madhe rivale ndaj dominimit tė Google.

Kompanitė janė duke synuar qė tė fuzionojnė teknologjitė kėrkuese nė fund tė vitit 2010 dhe shpresojnė tė njihen pėr marrėveshjet reklamuese gjithashtu nė atė kohė – megjithėse ata thonė se kjo mund tė zgjas deri nė vitin 2011.

Marrėveshja do t’i sjellė Microsoft-it 12 pėr qind tė tė hyrave tė gjeneruara nga motori kėrkues i ueb faqes sė Yahoo!-sė pėr pesė vitet e para dhe 88 pėr qind tė mbetur do t’i takojnė Yahoo!-sė gjatė kėsaj periudhe./pcworld.al
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Yahoo! "tradhėton" Microsoft-in
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 1926768080@qq.com aka blackberryawardpomo-sa@yahoo.co.za
» automatically run Selenium tests c# in Microsoft test manager
» Fire Emblem Fanatics
» Automate oracle forms through selenium
» antispyware xp

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: