ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bateri tė avancuara pėr automobilat hibridė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Gentt
BigBoss
BigBoss
Gentt

Posts : 1829
Join date : 05/09/2008
Age : 28
Location : N'o'N ... o1o

MesazhTitulli: Bateri tė avancuara pėr automobilat hibridė   Mon Feb 08, 2010 12:17 pm

Kompania Hitachi dhe dega e saj Hitachi Vehicle Energy kanė zhvilluar bateri mė tė avancuar lithium-ion tė dedikuar pėr automobilat hibridė. Derisa dendėsia dalėse prej 2.400 W/kg ėshtė pothuajse e njėjtė me zgjidhjet e konkurrencės, dendėsia energjitike e baterisė prej madje 120 Wh/kg ėshtė dyfish mė e madhe se e baterive tė ngjashme nė treg.

Hitachi e ka arritur kėtė pėrmes elektrodave tė posaēme me bazė karboni dhe mangani, ndėrsa pėrbėrja komplete e baterisė nuk dihet. Bateria peshon 0,75 kg dhe ka tension mesatar prej 3,6 V, ndėrsa Hitachi ekzemplarėt e parė pėr prodhuesit e automobilave planifikon tė fillojė t'i liferojė gjatė kėsaj pranvere.
Kompania General Motoros mėton tė prodhojė 300.000 bateri tė gjeneratės sė tretė me formė cilindrike, ndėrsa gjenerata e katėrt (e ngjashme me modelet e prezentuara tani sa i pėrket teknologjisė) nė liferim provues ėshtė qė prej vjeshtės sė vitit tė kaluar.

_____________________________________________
                                                                                        
                                                                                        
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Eagle-Forum.Tk
 
Bateri tė avancuara pėr automobilat hibridė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: