ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Gentt
BigBoss
BigBoss
Gentt

Posts : 1829
Join date : 05/09/2008
Age : 28
Location : N'o'N ... o1o

Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad Empty
MesazhTitulli: Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad   Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad Icon_minitimeMon Feb 08, 2010 12:14 pm

Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad Thumbnail.php?file=f.0128005512275_m_754973934
Thashethemeve dhe pritjeve u erdhi fundi. Apple ka paraqitur versionin e vet tė kompjuterit tablet me emrin iPad, duke shpresuar se me kėtė ka definuar edhe njė kategori tė re tė pajisjeve, diku nė mes laptopėve, telefonit tė menēur dhe njė pajisjeje pėr lojė e zbavitje. Ėshtė vėshtirė tė parashikohet nėse kjo orvatje do t’i pėrfundoj suksesshėm, mirėpo nga ajo qė kemi parė nė konferencėn e Apple pėr shtyp tė mbajtur tė mėrkurėn, iPad i ka tė gjitha predispozitat qė ta bėj kėtė.

Kur Apple e kishte paraqitur iPhone, tė gjithė kishin supozuar pėr mundėsitė e tij harduerike. Tri vite pas, Apple paraqet edhe iPad, mirėpo tani theksi nuk bie edhe aq shumė nė harduer, por nė pėrmbajtjet dhe shėrbimet tė cilat do t’i marrim me kėtė pajisje.

Strategjia e kompanisė Apple ėshtė e qartė: tė fokusohet nė njė pjesė tė tregjeve me pėrmbajtje digjitale, tė bėj pajisje pėr shpėrndarje dhe kėnaqėsi me ato pėrmbajtje tė cilat janė nėn kontrollin e saj dhe mė pas tė merr pėrqindjen e vet. Kjo gjė u ka funksionuar shkėlqyeshėm edhe me muzikė (iPod), e edhe mė mirė me aplikacionet mobile (iPhone), e tani u ka ardhur radha, videove, fotografive, librave elektronikė dhe revistave.

Le t’ia nisim me harduerin. Apple iPad ėshtė gjithsej 1.27 centimetra i trashė dhe 0.68 kilogramė i rėndė. Ekranin e ka IPS LCD me diagonale prej 9.7 inē, e futet nė funksion nga ēipi i Apple me emrin A4, i cili ka takt punues prej 1 GHz. Sa i pėrket ruajtjes sė tė dhėnave, iPad do tė vjen nė tri variante: 16, 32 e 64 gigabajt hapėsirė tė dhėnash. Nga lidhjet e mundshme, nė tė janė Wi-Fi e Bluetooth (me shtojcė tė 3G qė vjen si opsion), e bateria zgjat deri nė 10 orė punė dhe deri nė njė muaj nė pritje (standby). iPad megjithatė nuk ka porte USB, e me kompjuter dhe pajisjet tjera periferike lidhet me anė tė konektorit 30 pinėsh.

Kur jemi te shtojcat, njė prej tyre ėshtė paralajmėruar: tastiera e cila njėkohėsisht shėrben edhe si pikė furnizimi, qė e bėn atė njė shtojcė tė shkėlqyeshme. Nga pikėpamja softuerike iPad ėshtė i ngjashėm me iPhone dhe me tė ndan tė njėjtin sistem operativ, mirėpo shumė aplikacione janė bartur nga Mac dhe janė pėrshtatur pėr iPad dhe tastierės sė saj softuerike. Mund tė presim qė pėr kėtė tastierė tė dėgjomė shumė gjatė ditėve nė vijim, mirėpo tani pėr tani ėshtė vėshtirė tė thuhet se sa ajo do tė mund tė jetė zėvendėsim pėr tastierėn standarde, atė harduerike QWERTY. Vlen tė pėrmendet edhe njė gjė e cila mungon: kamera. Duket se Apple e ka menduar pajisjen iPad mė tė tė afėrt me kompjuterin sesa me celularin, prandaj kamerėn e ka menduar si shtojcė tė cilėn do ta shes ndaras.

Hmmm... Gjėrat paksa komplikohen kur vjen puna tė ēmimi. iPad me 16 GB memorie kushton 499 dollarė, modeli 32-gigabajt ėshtė 599, e ai 64-gigabajt 699 dollarė. Nėse doni lidhje 3G, qė nė ditė tė sotme ėshtė domosdo, ēmimi rritet pėr 130 dollarė pėr model.

E pėrmendėm pajisjen iPod me tė cilėn Apple bėri pėr vete tregun e muzikės digjitale dhe atė iPhone i cili po bėn kėrdi nė tregun e aplikacione mobile. iPad ėshtė pajisje mė e gjithanshme dhe vlerėsojmė se dominimi e saj mund tė shpėrndahet nė disa fusha: film, video e televizion, fotografi, libra, revista e lojėra. Kemi dyshime qė pėrdoruesit do ta pranojnė atė njėjtė kur bėhet fjalė pėr tė gjitha kėto pėrmbajtje, por nėse Apple i shkon pėr dore tė zgjeroj afarizmin e vet nė ndonjėrėn prej kėtyre qė u pėrmendėn, iPad do tė jetė njė pajisje shumė e suksesshme.

_____________________________________________
                                                                                        
                                                                                        
Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad 2rgkx9w
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Eagle-Forum.Tk
 
Steve Jobs zbulon kompjuterin tablet – iPad
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Steve Horsfall Photography Prize Draw

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: