ForumEagleForum PortPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHBA kundėrshton planin e Google pėr librat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lenti
Super Moderator
Super Moderator
Lenti

Posts : 42
Join date : 15/02/2009

MesazhTitulli: SHBA kundėrshton planin e Google pėr librat   Sun Feb 07, 2010 5:40 pm


Departamenti amerikan i Drejtėsisė njoftoi se nuk ėshtė i kėnaqur me marrėveshjen, e cila do t’i lejonte gjigantit tė kėrkimeve Google tė ndėrtojė njė bibliotekė tė madhe digjitale.
Ai tha se plani kishte dėshtuar tė adresonte shqetėsimet e monopolit dhe tė drejtave tė autorit.
Google ishte detyruar tė ndryshonte detajet e planit nė vitin 2009, pas kundėrshtimit nga Departamenti i Drejtėsisė (DOJ).
“Marrėveshja e ndryshuar jep zgjidhje tė rėndėsishme dhe ndoshta avantazhe anti-konkurruese tė Gogole si njė njėsi e vetme”, njoftoi DOJ.
DOJ njoftoi se marrėveshja do tė lejojė qė Google tė jetė “konkurrenti i vetėm nė tregun digjital me tė drejtat pėr tė distribuuar dhe pėr tė shfrytėzuar njė rrjet tė gjerė tė punimeve nė formate tė shumta”.
Nė vitin 2008, Google u pajtua tė paguajė 125 milionė dollarė pėr krijimin e Librit pėr Regjistrimin e tė Drejtave tė autorit, ku autorėt dhe botuesit mund tė regjistronin veprat e tyre dhe tė merrnin kompensim pėr librat e skanuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHBA kundėrshton planin e Google pėr librat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Unable to run Selenium RC scripts in Firefox and Google chrome; running fine with "IE".
» Tron Costume Contest
» Home Improvement Photo Contest *Arizona, California, Colorado, Idaho, Nevada, Oregon and Washington only*
» How to chose dropdown values in Selenium IDE?
» Google Apps will get stronger video chat capabilities

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Forum :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: